W maju poza tym, że był długi weekend, majówka, pachną bzy i grille, po raz kolejny odbywa się “Maj Miesiącem Mierzenia” MMM19 (May Measurement Month). To akcja zachęcająca do mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Jako, że nadciśnienie tętnicze jest najważniejszym czynnikiem ryzyka udaru mózgu (zarówno niedokrwiennego, jak i krwotocznego) również ja chciałam Was i Waszych bliskich do takiego badania zachęcić.
Badasz czy nie badasz?
Statystyki nie wyglądają dobrze, bo około połowa ludzi z nadciśnieniem tętniczym nie wie, że je ma! I jeśli myślisz “jestem za młoda/-y, na pewno nie mam nadciśnienia”, to pomyśl jeszcze raz. Dotyczy ono 30% osób powyżej 18 roku życia.
Co zatrważające tylko 1/3 osób leczonych osiąga docelowe wartości ciśnienia tętniczego (<140/90 mmHg i <140/85 mmHg w przypadku cukrzycy wg badań ACCORD, INVEST). Powody bywają różne:
- nieregularne lub wcale (!) nie pobieranie leków
- źle dobrane leczenie
- nikotynizm
- nadmierne spożycie soli
- otyłość
- nadużywanie alkoholu
- zbyt mała aktywność fizyczna
- bezdech senny
- przewlekłe zespoły bólowe (np. kręgosłupa)
- nierozpoznane nadciśnienie wtórne (np. guz chromochłonny, zwężenie tętnicy nerkowej czy nadczynność tarczycy).
W ramach akcji “Maj Miesiącem Mierzenia” w szpitalach, poradniach, aptekach, a nawet miejscach publicznych będzie można skontrolować swoje ciśnienie tętnicze. Równolegle prowadzona jest akcja #bojatakmowie, w której to młodsze pokolenia namawiają swoich rodziców i dziadków do badania ciśnienia tętniczego. Na temat obu akcji więcej szczegółów zarówno dla pacjentów, jak i profesjonalistów (w tym studentów) chętnych wziąć udział znajdziecie na www.mmm19.pl
O tym, że nadciśnienie tętnicze jest czynnikiem ryzyka udaru mózgu mówiliśmy na jednej z prezentacji na żywo na Instagramie i Facebook’u. To i pozostałe nagrania są do obejrzenia w zakładce “filmy” na moim fanpage’u na Facebooku.
A Ty kiedy ostatnio mierzyłaś/-eś ciśnienie tętnicze?