Kinesio Taping – stosować samodzielnie czy skorzystać z porady specjalisty?

Ostatnio bardzo modne stało się stosowanie plastrów zwanych Kinesio Tapingiem. Zacznijmy więc krótkim rysem historycznym na temat tej techniki, abyśmy uświadomili sobie, z czym się mierzymy.

Metoda wymyślona została w latach 70 ubiegłego stulecia przez dr Kenso Kaze w Japonii, który oparł ją na licznych obserwacjach japońskich sportowców. W ten sposób powstał plaster “idealny”, który miał powodować zmniejszenie dolegliwości bólowych, obrzęków, czy zwiększać siłę mięśniową.

Jaka aplikacja będzie odpowiednia?

W związku z różnymi funkcjami, jakie miała spełniać taśma powstały różnego rodzaju aplikacje:

  • mięśniowa
  • więzadłowa
  • korekcyjna
  • limfatyczna
  • funkcjonalna

Każda z tych aplikacji niesie za sobą zupełnie inny efekt jej zastosowania. I tak np. przy aplikacji limfatycznej (stosowanej np. u kobiet po mastektomii) będziemy dążyć do odpowiedniego odprowadzenia zalegającej chłonki we właściwym kierunku, co spowoduje zmniejszenie obrzęku. Do tego sposobu naklejenia plastra ważne będzie również dobranie odpowiedniego kształtu jak i siły naciągu. Metoda ta idealnie sprawdza się również w zmniejszaniu krwiaków. Na zdjęciu poniżej pacjentka dzień po urazie oraz po 3 dniach noszenia plastra. Przypadek? Nie sądzę ?

Osoby chcące praktykować Kinesio Taping uczą się przez kilka dni jak prawidłowo i bezpiecznie dla pacjenta wykorzystywać metodę w praktyce. W sieciówkach pojawiły się swojego rodzaju gotowce. Przycięte “odpowiednio” plastry mają ułatwić życie i pominąć wizytę u specjalisty. Producenci taśm nie zdają sobie jednak sprawy z faktu, iż bez odpowiedniej wiedzy nie powinno się ich stosować. Osoba nie przeszkolona w zakresie metodologii naklejania plastra oraz bez odpowiedniej znajomości anatomii nie jest w stanie prawidłowo zaaplikować sobie takiego “specyfiku”, pomijając już fakt o pokryciu takiej taśmy klejem niewiadomego pochodzenia. Kinesio Taping mimo pozornie bezpiecznej metody może powodować różnego rodzaju dolegliwości i efekty uboczne, a do takich zaliczyć możemy m.in. :

  • zawroty głowy
  • reakcje alergiczne
  • wymioty
  • odparzenia

Szczególną ostrożność należy również zachować przy stosowaniu tej metody u osób z zaburzeniami neurologicznymi (np. po udarach czy przy polineuropatiach), gdyż na skutek zaburzonego czucia może dochodzić do licznych odparzeń i odleżyn. Dużą ostrożnością należy się również wykazać w przypadku stosowania tej metody u dzieci, gdyż mogą u nich wystąpić reakcje uczuleniowe na klej. Dlatego też należy na początku wykonywać aplikacje testowe, w celu wybrania odpowiedniego dla danej osoby plastra, czego śmię twierdzić nie uwzględnił producent “gotowców”. 

Dla kogo więc przeznaczony jest Kinesio Taping?

Kinesio Taping może być stosowany praktycznie u wszystkich. Począwszy od niemowląt, przez kobiety w ciąży, sportowców jak i osoby starsze. Rewelacyjnie sprawdza się, jako suport terapii podczas dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, spowodowanych m.in. dyskopatiami. Może być też stosowany do korekcji prawidłowego ustawienia głowy w tzw. text neck tak popularnym w XXI w. O czym nie dawno była mowa na blogu (tutaj).  

Kończąc już wywód na temat “kolorowych plastrów” zaznaczmy że przed ich zastosowaniem, warto skonsultować się najpierw z lekarzem lub fizjoterapeutą, którzy po zdiagnozowaniu problemu i uznaniu Kinesio Tapingu jako słusznej metody wspomagającej terapię, poinstruują pacjentów co do doboru odpowiedniego plastra i techniki aplikacji w celu wyeliminowaniu reakcji niepożądanych. 

 

mgr fizjoterapii, terapeuta manualny Agata Brychcy

Agata prowadzi gabinet fizjoterapii w Pobiedziskach w Wielkopolsce.

Zajrzyjcie do niej koniecznie, zwłaszcza jeśli cierpicie na bóle kręgosłupa:

https://facebook.com/fizjoterapia.brychcy/

 

Udostępnij ten wpis

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Tagi

Przewiń do góry