gummibarchen-1237728_1280

Dodatki do żywności a zachowanie

Ile zjadamy w swoim życiu “pokolorowanego” jedzenia? Całkiem sporo. Chleb, który ma wydawać się pełnoziarnisty. Popcorn w kinie czy w domu z mikrofalówki, który ma wyglądać na bardziej “maślany”. Napoje tzw. sportowe i energetyzujące. Nawet te zdrowo wyglądające muesli bez dodatku cukru.

A to “tylko” te, które zjadamy. Pomijam już wszystkie, z którymi stykamy się na co dzień we wszelakich mydłach, szamponach i perfumach. Są jeszcze w otoczkach leków (często witamin), środkach czystości i oczywiście w tzw. kosmetykach kolorowych.

Powód ADHD?

Od lat trwa debata czy dodatki do żywności można łączyć z nadpobudliwością u dzieci, w tym ADHD. Jest ku temu na tyle dużo przesłanek, że obecnie w Unii Europejskiej jest wymóg wyraźnego zaznaczenia ich obecności na produktach skierowanych do dzieci z dopiskiem “może wywierać szkodliwy wpływ na aktywność i skupienie uwagi u dzieci”.
A tu pole do popisu z upchnięciem tym substancji jest spore. Wszystkie lody, cukierki, ciasteczka, żelki (śmiej- i nieśmiej- ?), pianki, galaretki, musy owocowe, płatki, dżemy itd. itp.

Na które “numerki”, szczególnie jeśli chodzi o najmłodszych, warto być wyczulonym/-ą? Lista jest długa i zmienna, ale najczęściej w badaniach przewijają się:

 • E102 tartrazyna
 • E104 żółcień chinolinowa
 • E110 żółcień pomarańczowa
 • E122 azorubina (karmiozyna)
 • E124 czerwień koszenilowa (pąs 4R)
 • E129 czerwień Allura
 • E211 benzoesan sodu

Ponoć zwłaszcza połączenia tego ostatniego (benzoesanu sodu) z pozostałymi są najniebezpieczniejsze. (O tym, że nie zawsze benzoesan taki straszny jak go malują, pisałam w “Szczypta zdrowia: cynamon”).

Te cyfry warto mieć w głowie lub gdzieś zapisane, bo nie każdy “E” jest sztuczną czy szkodliwą substancją. Np. E 300 to kwas askorbinowy, czyli witamina C.

Pomaluj mi świat

A co z nami dorosłymi? Czy te dodatki do żywności także naszemu zdrowiu w jakiś sposób zagrażają? U części osób mogą powodować reakcje alergiczne. Najczęściej w postaci pokrzywki, rzadziej duszności. Ostrożność powinni zachować także astmatycy i kobiety w ciąży. Bywały także doniesienia (nie potwierdzone póki co w badaniach) na temat możliwych:

 • bólów głowy, w tym migrenowych (o innych pokarmowych wyzwalaczach migrenowych bólów głowy przeczytacie TUTAJ)
 • depresji
 • bezsenności
 • dezorientacji

Całkowita dieta eliminacyjna zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych jest bardzo trudna i rzadko stosowana. Może jednak warto przypomnieć sobie te informacje skanując wzrokiem ilość gotowych i półgotowych produktów w naszym koszyku przed wyłożeniem ich na taśmę?

Dajcie znać w komentarzach czy bierzecie to pod uwagę robiąc zakupy. Może własnie z tego powodu któryś produkt odłożyliście z powrotem na półkę? A może odwrotnie? Wychodzicie z założenia, że kolorowe dodatki do żywności są nie do uniknięcia i nie robicie z tego problemu?

 

Piśmiennictwo:

https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/63975,substancje-dodatkowe?fbclid=IwAR1-1v4sG221uUoTANkTFNhmo869aDzqfVMcpcv_JR5gdMhjdkT-pFOlBR8

https://www.fda.gov/Food/IngredientsPackagingLabeling/FoodAdditivesIngredients/default.htm?fbclid=IwAR1motEYB1UqxYUxziOpkieOgBwHfAVfPuh9Jr5qqwrFxJf5DqQ_0yfM7wk

Udostępnij ten wpis

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Tagi

Przewiń do góry